Порядок оплати листків непрацездатності - Офіційні документи - Каталог файлів - Макарівськиа районна організація



КИЇВСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Макарівська районна організація
Каталог файлів
Меню сайту

Корисні посилання
  • Київська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України
  • ЦК Профспілки працівників освіти і науки України
  • Федерація Профспілок України

  • Форма входу


    Категорії розділу

    Пошук

    Статистика

    Онлайн всього: 0
    Гостей: 0
    Користувачів: 0

    Вітаю Вас, Гість · RSS 27.11.2014, 02:58

    Головна » Файли » Офіційні документи

    Порядок оплати листків непрацездатності
    13.03.2012, 15:53

     

    Відповідно до Закону України "Про збір і облік єдиного внеску на загальнодержавне соціальне страхування” з 1 січня 2011 року роботодавець повинен відкрити спеціальний розрахунковий рахунок, виключно для перерахування коштів для оплати лікарняних листів з Фонду соціального страхування. Для того, щоб соцстрах перерахував із цього приводу гроші для оплати лікарняного листа, підприємство зобов’язане подати до фонду відповідну заявку. І лише після здобуття коштів від Фонду соціального страхування роботодавець оплачує лікарняний лист.

    Як розраховується розмір оплати лікарняних листів в Україні?

     

     Для розрахунку суми лікарняних необхідно визначити:

     

    середньоденну (середньогодинну) заробітну плату;

     

    розмір страхового стажу;

     

    дні (години) непрацездатності, що підлягають оплаті. 

     

    Сума, що виплачується по лікарняному листу, залежить від страхового стажу працівника і його офіційного заробітку за останніх півроку. Залежно від розміру страхового cтажу  працівнику виплачують наступні виплати:

     

    страховий стаж менше 5 років – по лікарняному виплачують 60% офіційного середнього заробітку за останніх півроку;

     

    страховий стаж 6-8 років – 80% офіційного середнього заробітку за останніх півроку;

     

    страховий стаж більше 8 років – 100% офіційного середнього заробітку за останні півроку.

     

    100% офіційного середнього заробітку за останніх півроку виплачують по лікарняному листу чорнобильцям, незалежно від стажу, ветеранам ВОВ, донорам і батькам для догляду за хворою дитиною до 14 років.

     

    Як оплачуються лікарняні листи в Україні, пов’язані з трудовим каліцтвом або професійним захворюванням працівника?

     

     Соціальний захист людей, що отримали виробничу травму, здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.

     

     Згідно статті 34 Закони України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві” допомога у зв’язку з

     тимчасовою непрацездатністю виплачується у розмірі 100% середнього заробітку. При цьому перші п’ять днів тимчасової непрацездатності оплачується власником підприємства за рахунок засобів підприємства, останні дні оплачуються за рахунок засобів Фонду.

     

    Підставою для виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності, пов’язаній з нещасним випадком на виробництві або профзахворюванням, є наявність акту розслідування нещасного випадку (форма Н-5) і акту про нещасний випадок на виробництві (форма Н-1) або акту розслідування профзахворювання (форма П-4) і листка непрацездатності, в якому обов’язково має бути відмітка про виробничу травму або профзахворювання. 

     

    Як оплачуються лікарняні листи в Україні, в разі відновлення працівника на роботі, після неправомірного звільнення? 

     

    Оплата лікарняного листа здійснюється  лише за умови відновлення працівника на роботі із дня винесення такої ухвали.

     

     Як оплачуються лікарняні листи в Україні при настанні тимчасової непрацездатності в період, коли працівник був усунений від роботи?

     

     Тимчасова непрацездатність працівника в разі настання тимчасової непрацездатності в період, коли працівник був усунений від роботи, оплачується на загальних підставах в порядку і розмірах, встановлених Законом України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою

     втратою працездатності і витратами, обумовленими народженням і похованням”.

     

    Як оплачуються лікарняні листи в Україні під час щорічної оплачуваної трудової відпустки?

     

    Якщо лікарняний лист випадає на  період знаходження застрахованої особи в щорічній відпустці (як основному, так і додатковому), то грошова допомога з тимчасової непрацездатності надається на загальних підставах. Відпустка в даному випадку має бути перенесена на інший період або продовжена.

     

     Як оплачуються лікарняні листи в Україні при роботі за сумісництвом?

     

     Якщо застрахована особа працює за сумісництвом, страхові виплати у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю здійснюються за місцем роботи за сумісництвом на підставі копії лікарняного листа, завіреного підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи, і довідки про середню заробітну плату з основного місця роботи.

     

     Як оплачується лікарняний лист в Україні при перенесенні робочих днів?

     

    Оплата лікарняних листів здійснюється за графіком роботи підприємства. Роботодавець оплачує лише робочі дні, що випадають на період хвороби, і не оплачує вихідні, святкові, неробочі дні.

     

     Як розраховується оплата лікарняних листів, якщо працівник в період тимчасової   непрацездатності продовжував рацювати?

     

    Якщо працівник продовжував працювати в період тимчасової непрацездатності, то лікарняний лист  не оплачується, оскільки допомога по тимчасовій непрацездатності повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу).

     

    Як розраховується оплата лікарняних листів в Україні для догляду за хворою дитиною?

     

     Оплата лікарняних листів для догляду за хворою дитиною у віці до 14 років  виплачується застрахованій особі за рахунок засобів Фонду соціального страхування з першого дня, але не більше ніж за 14 календарних днів за період, протягом якого дитина за висновком лікаря потребує догляду.

     

    Якщо дитина потребує стаціонарного лікування, то допомога з тимчасової непрацездатності надається застрахованій особі (що доглядає дитину у віці до 14

     років) з першого дня за весь період його знаходження в стаціонарі разом з хворою дитиною. Допомога не надається, якщо застрахована особа в цей період

     знаходилася в щорічній (основній або додатковій) відпустці, творчій відпустці і додатковій відпустці у зв’язку з навчанням.

     

     Чи збільшується сума  виплати лікарняних листів в Україні у зв’язку із зростанням окладу працівника?

     

     При розрахунку виплат за лікарняним листом враховується  середній заробіток за 6 місяців. Якщо оклад працівника збільшився за місяць, в якому працівник

     знаходився на лікарняному, то це не вплине на розрахунок лікарняного листа.  Розрахунковим періодом, за який розраховується середня заробітна плата, є:

     

    останні 6 календарних місяців роботи  перед настанням страхового випадку, протягом яких застрахована особа працювала і за нього сплачувалися страхові внески, якщо застрахована особа пропрацювала більше 6-ти місяців;

     

    фактично відпрацьовані календарні місяці перед настанням страхового випадку, протягом яких застрахована особа працювала і за нього сплачувалися страхові внески, якщо застрахована особа пропрацювала менше 6-ти місяців;

     

    фактично відпрацьований час перед настанням страхового випадку, протягом якого застрахована особа працювала і за нього сплачувалися страхові внески, якщо застрахована особа пропрацювала менш одного місяця.

     

     Хто має право на  оплату лікарняних листів в Україні?

     

     Право на матеріальне забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають всі застраховані громадяни. Загальнообов’язковому соціальному страхуванню підлягають особи, що працюють на умовах трудового договору на підприємствах, установах, організаціях всіх форм власності.

     

     Згідно із статтею 256 Кодексу Законів про Працю України, грошова допомога при тимчасовій непрацездатності виплачується при хворобі, каліцтві, тимчасовому переведенні на іншу роботу у зв’язку із захворюванням, догляді за хворим членом сім’ї, карантині, санаторно-курортному лікуванні і протезуванні. При хворобі або каліцтві грошова допомога виплачується до відновлення працездатності або встановлення інвалідності.

     

     У яких випадках оплачується лікарняний лист в Україні?

     

     Документальне рішення про призначення лікарняного листа повинна приймати комісія (уповноважений) з соціального страхування, оформляючи відповідний протокол. До складу комісії входять представники адміністрації підприємства, установи, організації і застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, що представляють інтереси застрахованих осіб).

     

     Комісія з соціального страхування підприємства, установи, організації перевіряє обгрунтованість видачі лікарняного листа і правильність його заповнення. Вона ж визначає право працівника на отримання грошової допомоги. Вирішення комісії про призначення грошової допомоги або відмова в оплаті лікарняного листа вказується в протоколі.

     

     В яких випадках лікарняний лист в Україні не оплачується?

     

     Грошова допомога з тимчасової непрацездатності не виплачується:

     

    в разі здобуття застрахованою особою травм або захворювання при скоєнні злочину;

     

    в разі навмисного спричинення збитку своєму здоров’ю з метою ухилення від роботи або інших обов’язків, або симуляція хвороби;

     

    під час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;

     

    під час примусового лікування, призначеного за постановою суду;

     

    в разі тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням або травмою, внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням;

     

    під час знаходження особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням.

     

     Окрім цього встановлено, що особи, які порушують режим, встановлений їм лікарем, не з’являються без поважних причин в призначений термін на медичний огляд, втрачають право на отримання грошової допомоги з дня здійснення порушення.

     

     

     

     Коли працівник може отримати оплату по лікарняному листу в Україні?

     

     Матеріальне забезпечення виплачується застрахованим особам за їх основном місцем роботи за рахунок сплачених ними страхових внесків.

     Роботодавець зобов’язаний сплатити працівникові дні, пропущені із-за хвороби, в період отримання першої зарплати після надання лікарняного листа.

     

     Хто отримує оплату лікарняних листів в Україні, не отриманих працівником  в разі його смерті?

     

     В цьому випадку, якщо є законні спадкоємці померлого, вони повинні звернутися на підприємство (до фонду) із заявою про отримання оплати лікарняного листа. Для отримання грошових коштів по лікарняному листу померлого, згідно норм Цивільного Кодексу, знадобиться нотаріально завірений документ про те, що особа, яка отримує грошову допомогу, є законним спадкоємцем.

     

     Чи обкладаються лікарняні листи в Україні податком?

     

     З сум лікарняних утримується:

    1.  

    - прибутковий податок

     

    - єдиний соціальний внесок (2,0%)

    Категорія: Офіційні документи | Додав: adminmak
    Переглядів: 6531 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 1.0/1
    Профспілка працівників освіти і науки України © 2014
    Конструктор сайтів - uCoz